Michael Dods : Racehorse Trainer

Horses In Training

  • 28-Nov-2020: Latest News from Denton Hall Stables the home of Michael Dods Racing
  • 07-Nov-2020: Dakota Gold storms to a hat-trick as he wins the listed Wentworth Stakes at Doncaster under Paul Mulrennan
  • 27-Oct-2020: Perfect Sign strikes at Southwell to give Oisin Murphy his 1,000th winner and our first winner for Qatar Racing
  • 27-Oct-2020: Byron's Choice brings up the 40-winner mark for the season, and secures a Catterick double, under Callum Rodriquez
  • 27-Oct-2020: Secret Eagle lands 50-1 surprise in the hands of Phil Dennis at Catterick
  • 23-Oct-2020: Bellatrixsa steps up in distance to land first race under Callum Rodriguez at Newcastle
  • 19-Oct-2020: John Kirkup and Connor Beasley strike at Pontefract
  • 16-Oct-2020: First Greyed strikes at Haydock under Connor Beasley to score for the second time this season
  • 14-Oct-2020: He's done it again - Dakota Gold blitzes them in the Rous Stakes under Connor Beasley
  • 10-Oct-2020: Dakota Gold and Connor Beasley spreadeagle the field to land the Group 3 Bengough Stakes at York
  • 26-Sep-2020: Commanche Falls makes it three for the season by winning at Haydock under Connor Beasley
  • 25-Sep-2020: Billy No Mates comes from last to first to win again at Haydock
  • 21-Sep-2020: Blackrod lives up to debut promise to win impressively at Hamilton under Callum Rodriguez
  • 18-Sep-2020: Aliento and Callum Rodriguez win in good style at Catterick
  • 15-Sep-2020: Twist of Hay makes it a seaside double at Redcar under Connor Beasley
  • 15-Sep-2020: Madreselva gets up in thrilling finish at Redcar under Callum Rodriquez
  • 10-Sep-2020: Commanche Falls runs on well under Connor Beasley to win at Haydock
  • 04-Sep-2020: Billy No Mates wins at Haydock under Connor Beasley at 16-1
  • 01-Sep-2020: Veteran Mustaqbal and Callum Rodriguez make it a double for the stable at Ripon
  • 01-Sep-2020: Challet gets up under Paul Mulrennan to win at Ripon
  • 27-Aug-2020: Dakota Gold and Connor Beasley make all to land the listed Beverley Bullet
  • 27-Aug-2020: Northern Express wins first time out at Beverley under Paul Mulrennan
  • 24-Aug-2020: Inductive strikes again at Ayr under Callum Rodriguez
  • 21-Aug-2020: Que Amoro runs a blinder to push Battaash all the way in the Nunthorpe
  • 20-Jul-2020: 5% shares available in winning three-year-old Gigi's Beach, bought for Denton Hall Racing syndicate
  • 12-Jul-2020: Third win of the weekend as Antico Lady holds on gamely under Paul Mulrennan at Hamilton
  • 11-Jul-2020: Magisterium and Paul Mulrennan get up in dying strides to win at Newcastle
  • 10-Jul-2020: The latest weekend preview - see the news section
  • 14-Jun-2020: Barney's Blog latest - all the gossip through the eyes of Barney McGrew

Aliento

5Y-O Chesnut Mare (Bated Breath x Scarlet Royal)

Denton Hall Racing Ltd

Form + Entries

Antico Lady

4Y-O Bay Filly (Dandy Man x Former Drama)

Mrs Julie Hanson & Mr Keith Hanson

Form + Entries

Aquamas

2Y-O Bay Filly (Mehmas x Acquaint)

MJK Dods

Form + Entries

Arcavallo

5Y-O Chesnut Gelding (Arcano x Pashmina)

Mr & Mrs P Appleton, Mrs Anne Elliott

Form + Entries

Arch Moon

3Y-O Bay Gelding (Sea The Moon x Archduchess)

Mr Allan McLuckie & M Dods

Form + Entries

Berry Edge

2Y-O Bay Gelding (Mukhadram x Amaany)

Elliott Brothers & Peacock

Form + Entries

Billy No Mates

4Y-O Bay Gelding (Clodovil x Sabaidee)

Mr J Sagar & M Dods

Form + Entries

Blackheath

5Y-O Bay Gelding (Excelebration x Da's Wish)

Details to follow


Blackrod

2Y-O Bay Colt (Mayson x Hilldale)

David W. Armstrong

Form + Entries

Blowing Wind

2Y-O Bay Gelding (Markaz x Wojha)

Denton Hall Racing Ltd

Form + Entries

Blue Honey

2Y-O Grey Filly (Fascinating Rock x Altruiste)

McCulloch Bloodstock Ltd

Form + Entries

Bold Territories

2Y-O Chesnut Colt (Territories x Amberley Heights)

TG Racing


Brunch

3Y-O Bay Gelding (Granola x Mafki)

Mrs F Denniff

Form + Entries

Bryanwood

2Y-O Bay Gelding (Garswood x Amary)

Mr V Spinks & Partner

Form + Entries

Burscough

2Y-O Bay Colt (Garswood x Heskin)

Mr David W. Armstrong

Form + Entries

Byron's Choice

5Y-O Bay Gelding (Poet's Voice x Byrony)

Mr Doug Graham & Mrs M Wynn-Williams

Form + Entries

Camacho Chief

5Y-O Bay Gelding (Camacho x Passage To India)

Mr Ian Davison & Mr Alan Drysdale

Form + Entries

Challet

3Y-O Bay Gelding (Clodovil x Eileenlilian)

Dunham Trading Ltd

Form + Entries

Cleveleys

2Y-O Bay Gelding (Mayson x Soapy Delight)

David W. Armstrong

Form + Entries

Commanche Falls

3Y-O Brown Gelding (Lethal Force x Joyeaux)

Mr Doug Graham, Mr Ian Davison & Mr Alan Drysdale

Form + Entries

Dakota Gold

6Y-O Bay Gelding (Equiano x Joyeaux)

Mr Doug Graham, Mr Ian Davison & Mr Alan Drysdale

Form + Entries

Dancin Boy

4Y-O Brown Gelding (Gregorian x La Gifted)

Mr R R D Saunders

Form + Entries

Danielsflyer

6Y-O Bay Gelding (Dandy Man x Warm Welcome)

Elliott Brothers & Peacock

Form + Entries

Diamond Haze

2Y-O Bay Gelding (Coulsty x Cannot Give)

Mr J Burns & M Dods

Form + Entries

Diamondonthehill

2Y-O Bay Gelding (Al Kazeem x It’s My Time)

Sekura Group & Mr J Burns

Form + Entries

First Greyed

2Y-O Grey Colt (Gutaifan x Hidden Girl)

Gorijeb Partnership

Form + Entries

Fleetwood Pier

2Y-O Chesnut Colt (Garswood x Lilbourne Lass)

David W. Armstrong

Form + Entries

Fury Night

2Y-O Brown Colt (Dragon Pulse x Highly Exclusive)

Mr J Blackburn


Gale Force Maya

4Y-O Chesnut Filly (Parabola x Galileo)

Mr Frank Lowe

Form + Entries

Get Knotted

8Y-O Chesnut Gelding (Windsor Knot x Genuinely)

Mr D Neale

Form + Entries

Gigi's Beach

3Y-O Bay Gelding (Oasis Dream x Clenor)

Denton Hall Racing Ltd

Form + Entries

Havagomecca

2Y-O Chesnut Filly (Havana Gold x Bikini)

DJ Metcalfe & Md. Dods

Form + Entries

Hear Me Roar

2Y-O Bay Colt (The Last Lion x Dutch Heiress)

Mr & Mrs P Appleton, Mrs Anne Elliott

Form + Entries

Jawwaal

5Y-O Chesnut Gelding (Bahamian Bounty x Avenbury)

Sekura Group

Form + Entries

John Kirkup

5Y-O Chesnut Gelding (Assertive x Bikini)

Mrs Suzanne Kirkup & Mr Kevin Kirkup

Form + Entries

Jomont

3Y-O Bay Gelding (Motivator x Sea of Life)

Mrs T Blackett


Langholm

4Y-O Bay Gelding (Dark Angel x Pindrop)

Mrs CE Dods

Form + Entries

Line Judge

3Y-O Grey Filly (Dawn Approach x Potent Embrace)

Qatar Racing Limited

Form + Entries

Louis The Warrior

2Y-O Chesnut Gelding (Cityscape x Muara)

Mr W. Arblaster

Form + Entries

Madreselva

2Y-O Chesnut Filly (Equiano x Mosqueras Romance)

Mrs T Burns, Mr M D Pearson & M Dods

Form + Entries

Mecca's Diamond

2Y-O Grey Filly (Gregorian x Blue Bahia)

Mr D J Metcalfe


Mecca's Hot Steps

3Y-O Chesnut Filly (Hot Streak x Vintage Steps)

Mr D J Metcalfe & M Dods

Form + Entries

Mustaqbal

8Y-O Bay Gelding (Invincible Spirit x Alshamatry)

Denton Hall Racing Ltd

Form + Entries

Navajo Spring

2Y-O Bay Filly (Charm Spring x Clifton Dancer)

Mr Doug Graham

Form + Entries

Neon City

2Y-O Bay Gelding (Territories x Alkadi)

J. Blackburn and M. Dods

Form + Entries

Northern Express

2Y-O Chesnut Gelding (Zoffany x Hint of A Tint)

Sekura Group

Form + Entries

Pacha Prince

2Y-O Bay Gelding (Sir Prancealot x Fainleog)

Mrs C Dods

Form + Entries

Peerless Percy

3Y-O Bay Gelding (Sir Percy x Victoria Montoya)

Mr D Neale

Form + Entries

Pendleton

4Y-O Bay Gelding (Garswood x Anglezarke)

Mr David W Armstrong

Form + Entries

Positive Mentality

2Y-O Bay Filly (Acclamation x Mikandy)

Des Vere Hunt

Form + Entries

Proud Archi

6Y-O Bay Gelding (Archipenko x Baharah)

Eagle Racing

Form + Entries

Que Amoro

4Y-O Bay Filly (Es Que Love x Onomatomania)

Mr & Mrs P Appleton, Mrs Anne Elliott

Form + Entries

Royal Context

3Y-O Bay Gelding (Acclamation x Out Of Context)

Mr Geoff Turnbull & Mrs Sandra Turnbull

Form + Entries

Sanderlin

2Y-O Chesnut Colt (Footstepsinthesand x Coppertop)

Mr David Richardson

Form + Entries

Scarboroughdebut

2Y-O Bay Filly (Acclamation x Scarborough)

Mr Andy Taylor

Form + Entries

Secret Eagle

2Y-O Chesnut Gelding (Pearl Secret x Piste)

Mrs CE Dods

Form + Entries

Showdanse

2Y-O Bay Filly (Showcasing x Alexander Ballet)

Bearstone Stud Limited

Form + Entries

Sin E Shekells

3Y-O Chesnut Gelding (Bated Breath x Meddling)

Mrs CE Dods

Form + Entries

Stallone

4Y-O Bay Gelding (Dandy Man x Titian Queen)

Details to follow


Time For a Good Un

2Y-O Bay Gelding (Adaay x Anna Barkova)

Mr Foster Watson & Mr Barry Watson

Form + Entries

Troubador

3Y-O Grey Gelding (Poet's Voice x Eastern Destiny)

Mr J Sagar & Mr S Lowthian

Form + Entries

Twist of Hay

3Y-O Bay Filly (Showcasing x Spinatrix)

Mr J A Knox & Mrs M A Knox

Form + Entries

Wahoo

5Y-O Bay Gelding (Stimulation x Shohrah)

Mr J Blackburn & Mr A Turton

Form + Entries

Whittle le Woods

2Y-O Bay Colt (Lethal Force x Lady Loch)

David W. Armstrong

Form + Entries

Wor Willie

2Y-O Bay Gelding (Mukhadram x Caterina De Medici)

Mr D Neale

Form + Entries

Worden Park

3Y-O Chesnut Filly (Dutch Art x Gossamer Seed)

Mr David W Armstrong

Form + Entries

Woven

4Y-O Chesnut Gelding (Dutch Art x Regal Silk)

Details to follow